Вода - природний цілитель.

 

Вода - природний цілитель.
 
Краща вода для питва - природна, некип'ячена. Тільки в такій воді збережена енергія життя. Кип'ячена вода - "мертва", у ній немає енергії життя. Живе можна лікувати тільки живим - тому "мертва", кип'ячена вода не допоможе зціленню. Якщо неможливо очистити некип'ячену воду і є сумніви в її якості, можна додати на 1 склянку води 1 краплю йоду або 1 чайну ложку яблучного оцту або лимонного соку. У такому середовищі мікроорганізми жити не можуть.
Величезну важливість має склад води, а саме: наявність у ній важливих природних елементів, і особливо солей магнію. Дослідження показали, що в районах, де ґрунт багатий магнієм, а виходить, люди п'ють воду, яка містить магній, і їдять овочі й фрукти, які ростуть на цьому ґрунті, мало хворіють раком. Магній не тільки запобігає й лікує рак, але й благотворно впливає на м'язи, нерви, судини.
Якщо у воді і їжі бракує солей магнію, людина не може бути здоровою. Магній полегшує хід всіх життєвих процесів, а недолік магнію гальмує їх. При недоліку в організмі магнію починаються запаморочення, може з'являтися туман перед очами, випадають волосся й ламаються нігті, починається серцебиття, судороги й спазми. Страхи, занепокоєння, непояснена тривога - все це теж часто буває викликано недоліком магнію. Якщо повністю позбавити організм магнію, то дуже незабаром розів'ється білокрів'я.
При хворобах судин, при жирових відкладеннях у судинах вода, збагачена магнієм, просто незамінна. Для того щоб судини були здатні розширюватися, а не тільки звужуватися, необхідний магній. Тому магній у воді - це зниження ризику хвороб судин і серця. У кип'яченій воді солі магнію видозмінюються й не є корисними. Тому потрібно пити воду природну, краще - мінеральну, збагачену магнієм.
Починати пити воду треба прямо з ранку - відразу ж після пробудження. Спочатку потрібно прополоскати горло, потім прополоскати зуби, потім випити склянку води. Відразу після цього снідати не можна, необхідно почекати 15- 20 хвилин. Далі пити воду між прийомами їжі в кількості до 3 літрів у день. Безпосередньо перед сном пити воду не треба - останній прийом води повинен бути, як і прийом їжі, до 19 години вечора.
Чому не можна пити воду одночасно із прийомом їжі або відразу після нього? Тому що їжа, яка надходить у шлунок, повинна бути змочена тільки слиною, і більше нічим. Звичка запивати їжу походить від поспіху, від того, що людині ніколи або лінь жувати, от він і запиває, щоб скоріше проштовхнути їжу в шлунок, замість того щоб розжувати її до киселеподібного стану й створити природні умови для вільного проходу їжі в шлунок.
Що відбувається в шлунку, коли туди попадає така мішанина з їжі й рідини? Насамперед ця їжа виявляється не обробленною щьолоччю, наявної в слині, а виходить, вона не готова до переварювання. Крім того, вода розбавляє шлунковий сік, тобто їжа не може бути оброблена достатньою кількістю кислоти, наявної в шлунковому соку. Розведений шлунковий сік нічого переварити не може. От і виходить, що їжа не оброблена ні слиною, ні шлунковим соком, а виходить, вона не може бути переварена й засвоєна, тобто організм не одержить із їжі необхідних йому речовин, а замість цього їжа буде розкладатися, гнити й розноситися по крові, а виходить, і по всьому організмі у вигляді отрут.
Пити під час їжі - значить постійно отруювати самого себе. Те ж саме відбувається, коли людина п'є відразу після їжі або коли їсть супи й бульйони. Коли ж можна пити воду? На обробку води шлунку потрібно всього лише 15- 20 хвилин. За цей час вода розщеплюється на молекули й крізь стінки шлунка попадає безпосередньо в міжклітинний простір, починаючи там свій очисний вплив. Їжу можна запускати в шлунок тільки тоді, коли там уже немає води. Виходить, через 15-20 хвилин після питва вже можна приймати їжу. Приймаючи їжу, дожовувати її треба до такого стану, щоб вона стала як можна більше рідкою й легко протікала в стравохід. Після їжі, поки йде переварювання їжі, пити теж не можна. На переварювання білків іде 1,5-2 години, на переварювання вуглеводів - 20 хвилин. Виходить, пити можна тільки через 1,5-2 години після їжі.
Той, хто спостерігає за природою, знає, що жодна тварина не п'є під час їжі або відразу після їжі. Після їжі тварина лежить і відпочиває, переварюючи з'їдене, і тільки потім іде до водопою. Це природний закон природи. Якщо Ви почнете його дотримуватись, будете відчувати, що пити під час або відразу після їжі лише дурна звичка, тому що дійсної спраги в цей час немає й бути не може. Дійсна спрага з'являється, як і передбачено природою, лише через 1,5-2 години після їжі.
Очищення срібною водою. За всіх часів срібний посуд був у пошані - особливо посуд для питва. Древні народи зберігали воду в срібних посудинах під час подорожей і походів. Індуси ще й поміщали в цей срібний посуд розпечений меч. У багатьох країнах у колодязі з питною водою кидали й кидають донині срібні монети. У храмах по можливості користуються срібним посудом для освяченої води. Можна зробити висновок, що люди завжди знали про те, який чудесний вплив робить срібло на воду.
Мікроскопічні частки срібла, розчинені у воді, знищують різні шкідливі мікроорганізми. У золота, наприклад, ця здатність очищати воду набагато нижча. Срібну воду можна пити в будь-яких кількостях залежно від власного самопочуття.